Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Mieszanki poplonowe

Mieszanka na poplon pod zboża, na słabe gleby, przyoranie

 

Stosowanie międzyplonów jest źródłem zwiększonej bioróżnorodności w gospodarstwie i umożliwia zachowanie lepszej równowagi biologicznej. Oferowane mieszanki poplonowe pod zboża oraz inne rośliny przeznaczone są na gleby słabe, żyzne, lekkie i ciężkie. Odpowiednio dobrane nasiona do zasiewów poplonu pozwalają uzyskać wysokiej jakości dodatkowe zbiory w postaci siana, kiszonki, wartościowej paszy dla zwierząt lub zielonego nawozu na przyoranie. U nas kupisz kwalifikowalny materiał siewny w atrakcyjnej cenie!

 

 

Wczytywanie...
Zobacz więcej odmian

 

Stosowanie poplonu – ważny element zrównoważonego i nowoczesnego rolnictwa

Uprawa odmian międzyplonowych stanowi istotne źródło składników pokarmowych dla roślin następczych. Wysokogatunkowa mieszanka poplonowa pod zboża jare, kukurydzę, ziemniaki czy buraki cukrowe zwiększa bilans materii organicznej podłoża. Ma to szczególne znaczenie w gospodarstwach rolnych z glebą słabą. Zastosowanie właściwych nasion poprawia jej żyzność, pojemność wodną i zmniejsza poziom kwasowości ziemi.

Poplony wysiewane razem ze zbożami i głównymi roślinami do zbioru na przyoranie chronią uprawy przed szkodnikami. Hamują wzrost chwastów, zarówno przez zacienianie gleby, jak i poprzez wydzielanie substancji hamujących kiełkowanie nasion chwastów (tzw. allelopatia). W okresie jesienno-zimowym uprawy poplonu umożliwiają schronienie i żerowanie dla pożytecznych ptaków, małych ssaków, owadów, które są sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami roślin uprawnych. Wiele gatunków wchodzących w skład mieszanek poplonowych na przyoranie stanowią również cenny pożytek dla pszczół, które w procesie zapylania są po prostu niezastąpione. Włączenie nasion do poplonu pod zboża do płodozmianu to inwestycja w poprawę słabej gleby, lepsze warunki wegetacji i większą odporność upraw na stresy środowiskowe.

Przyoranie przed zimą biomasy międzyplonów wpływa korzystnie na produkcyjność zbóż jarych (jęczmienia, pszenicy).

Strukturotwórcze działanie mieszanek poplonowych na różnych typach gleby

Rodzaj i klasa ziemi mają zasadniczy wpływ na jej właściwości fizyczne, zdolność absorpcji odżywczych minerałów. Zadaniem mieszanki poplonowej jest poprawa struktury podłoża. Zarówno część nadziemna, jak i masa korzeniowa odgrywa istotną rolę w budowaniu odpowiedniego stanowiska. Gleby ciężkie to przede wszystkim iły i gliny, na których rośliny słabo rosną z powodu małego przepuszczania wody i powietrza. W trakcie silnych opadów taka ziemia nie wchłania odpowiedniej dawki H20. Poprzez zasiew poplonowy na przyoranie lub pod zboża i właściwie dobrany zestaw nasion – podłoże ulegnie rozluźnieniu w jej głębszych warstwach. Dlatego należy wybierać na poplon rośliny korzeniące się, które zostawią wolne przestrzenie powietrzne oraz miejsce na gromadzenie się wody. Mieszanka na poplon na słabe gleby ciężkie obejmuje m.in. takie gatunki jak wyka ozima, bobik, słonecznik, życica wielokwiatowa, koniczyna inkarnatka, lucerna. Podłoża lekkie to stanowiska rdzawe, bielicowe, płowe powstałe głównie na bazie piasków. Oznaczają się one bardzo dużą przepuszczalnością, dlatego szybko tracą wilgoć i mają niewielką zdolność do zatrzymywania składników pokarmowych. W celu poprawy ich właściwości – zamiast częstego stosowania specjalistycznych nawozów – można wykonać zasiew odpowiednich nasion. Mieszanki poplonowe na przyoranie lub pod zboża na słabe gleby lekkie zawierają m.in. gorczycę łubin, grykę, ostropest, słonecznik, facelię.

Mieszanka poplonowa do poprawy jakości stanowiska glebowego – zasady stosowania

Wybierając nasiona na poplon, zawsze należy brać pod uwagę funkcjonujący w gospodarstwie rolnym płodozmian. Im więcej gatunków rośnie na tym samym polu po sobie, tym lepszy jest ich wpływ na żyzność gleby i jej aktywność biologiczną. Dobrą zasadą jest wysiew mieszanek poplonowych pod zboża i na przyoranie złożonych z różnych rodzajów roślin należących do odmiennych grup botanicznych. Taka bioróżnorodność zwiększa zdolności słabego podłoża do gromadzenia i przyswajania odżywczych składników pokarmowych. Aby poplony były skuteczne i spełniły oczekiwania, nasiona i mieszanki należy dobierać także do warunków stanowiskowych i klimatycznych. W planowanym wysiewie muszą być uwzględnione takie czynniki jak termin zejścia z pola, poziom wilgotności gleby w czasie żniw, wymagania wodne roślin poplonowych i długość ich wegetacji.

Wysokiej klasy mieszanki poplonowe – postaw na wysokiej klasy materiał siewny od profesjonalnego dostawcy

Stosowanie międzyplonów jest bardzo dobrą i skuteczną metodą na odzyskiwanie składników pokarmowych. Dzięki następstwu różnych roślin unika się jednostronnej eksploatacji ziemi. Oferujemy kwalifikowany materiał siewny o wysokich parametrach agronomicznych. Proponowane mieszanki poplonowe pod zboża i zielone rośliny na przyoranie obejmują wyselekcjonowane, szybkorosnące grupy nasion. Sprzedajemy odmiany przeznaczone do gleby słabej, średniej i dobrej jakości, które pozwalają na uzyskanie optymalnych upraw.

Fachowe doradztwo, szeroki wybór produktów, atrakcyjne ceny, bezpieczne płatności, szybkie dostawy – to kluczowe atuty firmy OSEVA. Zapraszamy do składania zamówień!